Translate

wtorek, 26 czerwca 2012

myśli Janusza Korczaka

Buszując po internecie (w wolnej chwili, gdy mój synek uciął sobie drzemkę) natknęłam się na dobrze wszystkim znaną postać - Janusza Korczaka. Sentencje tego mądrego i charyzmatycznego człowieka przemawiają do mnie bardzo głęboko. Myśli dotyczą nie tylko wychowania dzieci ale również życia codziennego. Przytoczę kilka z nich, moim zdaniem najciekawszych, może również Was zainspirują:

O dzieciach

“Ma dziecko przyszłość, ale ma i przeszłość: pamiętne zdarzenia, wspomnienia, wiele godzin najistotniejszych samotnych rozważań. Nie inaczej niż my pamięta i zapomina, ceni i lekceważy, logicznie rozumuje i błądzi, gdy nie wie. Rozważnie ufa i wątpi.” 

„Nie tak ważne żeby człowiek dużo wiedział, ale żeby dobrze wiedział, nie żeby umiał na pamięć a żeby rozumiał, nie żeby go wszystko troszkę obchodziło, a żeby go coś naprawdę zajmowało, żeby miał zamiłowanie.”

 „Mów dziecku, że jest dobre, że może, że potrafi”.

“Jeżeli ktoś zrobił coś złego, najlepiej mu przebaczyć. Jeżeli zrobił coś złego, bo nie wiedział, to już wie teraz. Jeżeli zrobił coś złego nieumyślnie, będzie w przyszłości ostrożniejszy. Jeśli robi coś złego, bo mu się trudno przyzwyczaić, będzie się starał. Jeżeli zrobił coś złego, bo go namówili, już się nie będzie słuchał.”


O życiu

"Człowiek lubi wysiłek. Lubi, żeby mu się udało, chce wiedzieć, czy potrafi, co może, mimo trudności chce wiedzieć, czy potrafi, co może, mimo trudności chce skończyć i zwyciężyć, przekonać siebie i innych, że silny i zręczny. Zresztą siedzenie męczy. Jeżeli w człowieku uzbiera się siła, a nie może jej zużyć, siedzi jakby głodny ruchu, znudzony, jakby zatruty."


Co myślicie ???


P. S. Michałek podnosi już coraz częściej główkę przy pozycji półsiedzącej - wygląda to przezabawnie i przecudnie. Pogoda nas nie rozpieszcza ale na spacer wyjść trzeba dla dobra maluszka :)


Pozdrawiam ciepło

1 komentarz:

  1. Bardzo mądre te sentencje i dające do myślenia...
    Majka też główkę podnosi i całe plecki wygina tak jakby usiąść próbowała, a wydaje przy tym odgłosy jakby tonę węgla podnosiła:)

    OdpowiedzUsuń